2 Mart 2017 Perşembe

Özel Eğitime Gereksinim Duyan Bireyler, Yetersizlik Ve Engel arasındaki fark

Türkiye'de nüfusun %12.29'u Özel Eğitime Gereksinim duyan bireylerimizden oluşmaktadır.
Özel Gereksinimli Bireyler;
Görme Yetersizliği,
İşitme Yetersizliği,
Ortopedik Ve Süreğen Hastalığı,
Otizm Spektrum Bozukluğu,
Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu,
Zihinsel Yetersizliği,
Dil ve Konuşma Bozukluğu olan bireyler olmak üzere ayrılmaktadır.
    
    Bu yazıda aslında vermek istediğim bilgi, ülkemizde bu bireylerimiz için geçmişten beri kullanılan bir takım sıfatlarımız oldu(özürlü, muhtaç, gerizekalı, ilerizekalı,engelli) gibi. Şuan ise ülkemizde bu bireylerimize ENGELLİ sıfatı kullanılmaktatır. Yukarıda kullanmış olduğum yani doğru  bir sıfat olan YETERSİZLİK kelimesi tercih edilmesi uygun olurken çoğu insanımız bu durumu bilmemekte fark görmemekte yada önemsemektedir. 
   Aralarındaki farka gelecek olursak, yetersiz dememizin nedeni normal bir bireyden farklı olarak görme ,işitme veya düşünme işlevlerini tam olarak yerine getirememisinden dolayı gereksinime ihtiyaç duyduğu konuda yetersiz diyoruz. 
  Engel kelimesi ise bu bireyin çevresindeki insanlardan veya çevresinde karşılaştığı çeşitli problemlerden dolayı karşılaştığı sorundur . Örneğin bankaya girmek isteyen yetersiz bir bireyimiz tekerlekli sandalyesi ile çıkabileceği bir rampalı yolu yoksa bu onun için bir ENGELDİR.

   LÜTFEN kendi aramızda olsa dahi bu bireylerimiz için engel kelimesini kullanmayalım. Onlara engeli kendimiz yaratmayalım.
    Onların duygularını azda olsa anlamaya çalışarak düşüncemizle dahi saygı duyalım.
O, Özel Eğitime Gereksinim Duyan Bir Birey !

1 yorum:

  1. Merve bu güzel bilgilendirme icin tesekkurler. Anne Baba eğitimi dersine iliskin yansitmalarini da yazmani bekliyorum.

    YanıtlaSil